ג'בילי עורכי דין

ביטול עיקול משכורת

תוכן עניינים

ביטול עיקול משכורת - מה עושים במקרה שקיבלנו צו עיקול משכורת

עיקול משכורת הינו צעד רציני ודרסטי נגד החייב, שמטרתו לכפות על המעסיק של החייב להעביר את המשכורת לנושים. כאשר מתקבלת אצל המעסיק הודעת צו עיקול משכורת על ידי לשכת ההוצאה לפועל, המעסיק חייב להודיע לעובד שלו (החייב) כי המשכורת שלו מעוקלת, ובמקביל למלא אחר הוראות צו העיקול ולהעביר את המשכורת לגורם המעקל. הימנעות מלעשות זאת בכל דרך, תביא לכך שהנושים באמצעות ההוצאה לפועל יבצעו הליכי גבייה אגרסיביים כנגד המעסיק עצמו, שמטרתם לחייב ולאלץ את המעסיק לשלם את המשכורת ולכבד את צווי העיקולים שהוטלו על משכורת החייב. מדובר בהליכים כמו: עיקול חשבון הבנק, הזמנת המעסיק לחקירה מול רשם ההוצאה לפועל ועוד.

לכן, כדי למנוע הליכים מורכבים ומסיביים מצד הלשכה להוצאה לפועל, על החייב להציג למעסיק שלו אישור על ביטול צו העיקול. חייב (עובד) שלא יבצע ביטול צו עיקול משכורת באופן יזום ואקטיבי מול הלשכה, בין אם באמצעות הסדר מול הנושה או בכל דרך חוקית אחרת, צריך לקחת בחשבון שהצו יישאר בתוקפו עד לכיסוי החובות ויינקטו הליכים כנגדו כפי שנכתב בצו העיקול.

עו"ד פארס ג'בילי  –  10/08/2023

קיבלתי צו עיקול משכורת – מה עושים?

נשלח אליכם צו עיקול משכורת בימים אלו? מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בחדלות פירעון ופשיטת רגל עוד היום וללא דיחוי, כדי שיפעל לבטל את העיקול ולהסדיר את החוב ולמנוע הליכים מתקדמים ויותר פוגעניים. במידה ולא תעשו זאת בזמן המוקצב, הנושים עשויים כאמור לפעול בהליכי גבייה בהוצאה לפועל, דבר שעשוי לגרור לקושי בעמידה בהתחייבויותוהוצאות שוטפות, כגון תשלומי חשמל, ארנונה, שכר דירה, מים וכן הוצאות שוטפות ושגרתיות, כמו  הוראת קבע, תשלום בכרטיס אשראי ועוד. 

ביטול עיקול משכורת

בקשה לביטול עיקול משכורת - השלבים והצעדים

כאשר הגיע אליכם צו עיקול משכורת – זהו סימן שככל הנראה לא עמדתם בתשלומים והתעלמתם מהחובות שלכם. אל דאגה! מרגע שנפתח הליך יש מרווח זמן של עד 30 ימים בהם ניתן להגיש בקשה לביטול עיקול משכורת ולפעול מול הגורמים הרלוונטיים.  

יש מספר צעדים ופעלות משפטיות שניתן לבצע לצורך ביטול עיקול משכורת: 

  1.  הצעד הראשון – הגשת בקשה לביטול צו העיקול: כדאי להגיש בשלבים מוקדמים מאוד בקשה לביטול עיקול משכורת ולצו העיקול בלשכה להוצאה לפועל.
  2. הצעד השני – הגשת התנגדות: יש מקרים בהם אפשר לשקול אפשרות להגיש התנגדות בתיק ההוצאה לפועל אם יש לכם טענות כלפי החוב. או אז, ההליכים מתעכבים והעיקולים מבוטלים עד להכרעה בטענות שלכם. עורך דין מומחה יוכל לבדוק את הצו שהתקבל ולבדוק לפי החוקים והתנאים, האם זה אפשרי.
  3. הצעד השלישי – תשלום החובות: אם יש לכם אפשרות להסדיר את תשלום החוב, זה יחסוך מכם הרבה מאוד מצבים מורכבים מול הלשכה להוצאה לפועל ובעיקר יסייע לכם להמשיך בחיים תקינים וללא עיקולים

חוק הגנת השכר – מה מעקלים ומה אסור

בהליך של עיקול משכורת מתייחסים לחוק הגנת השכר שאומר, כי עיקול המשכורת יתבצע אך ורק מתוך המשכורת המחושבת נטו. הכוונה היא שהעיקול המתבצע על ידי הלשכה להוצאה לפועל אינו חל על תשלומי החובה שהמעסיק והעובד הפרישו לביטוח בריאות, הפרשות פנסיוניות וביטוח לאומי. אלו הן זכויות המגיעות לעובד בעת שהוא יוצא לפנסיה.

חוק הגנת השכר עיקול דמי מזונות

סעיף 8 בחוק להגנת השכר, התשי"ח-1958 מאפשר לעקל את כל המשכורת, כאשר מדובר בחוב שהצטבר בעקבות אי תשלום דמי מזונות לקטינים. אם במידה והחייב נמנע מתשלומי מזונות בשל בעיות כלכליות, חוק הגנת השכר אומר ששכרו יעוקל באופן מלא. במידה ואתם מתמודדים עם מקרה מהסוג הזה, חשוב לפנות לעורך דין מומלץ ובעל מוניטין שיפעל בהליך הסדרת חובות בהוצאה לפועל, וגם ידאג לשמור על זכויותיכם לפי חוק הגנת השכר, במקרה של עיקול בעקבות אי תשלום של דמי מזונות וחיובים נוספים.

שאלות ותשובות נפוצות

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

כן. ניתן להגיש בקשה לביטול עיקולים באופן עצמאי ישירות בלשכת להוצאה לפועל. אך מומלץ לקבל לווי מעורך דין מומחה, שיש לו את הידע, הסמכות המשפטית והניסיון לפעול במצבים מורכבים מהסוג הזה.

הליך של עיקול משכורת יכול להיות מורכב וארוך. לכן בשלבים הראשונים מומלץ לבחור עורך דין הממוקם סמוך מקום מגוריכם, כך שאם אתם גרים באזור חיפה והצפון, רצוי לבחור עורך דין בצפון שילווה אתכם.

דילוג לתוכן