ג'בילי עורכי דין

הסדר נושים לפי חוק חדלות פרעון

תוכן עניינים

חדלות פירעון? יש דרך נוספת לצאת מהחובות

תיקון שהוכנס לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי מאפשר לחייבים 4 חודשים שבמהלכם לא יינקטו נגדם הליכי גבייה וכל ההגבלות והעיקולים יבוטלו, בזמן שהם מנסים להגיע להסדר עם הנושים. אלה שמצליחים מונעים הפסדים כלכליים גדולים, הגבלות, ביורוקרטיה מתישה ופגיעה במוניטין

עו"ד פארס ג'בילי, בשיתוף zap משפטי  –  03/05/2022

הסדר נושים ללא פשיטת רגל

צירוף המילים "פושט רגל" היה מאז ומעולם בעל קונוטציה קשה ושלילית, כמעט שקול לקללה. פושט רגל נחשב לאדם שכשל, שמתחמק מחובותיו, כמעט עבריין. אבל בשנים האחרונות חלה תפנית בגישת המדינה, ובעקבותיה בחברה כולה, כלפי חייבים שאינם יכולים לפרוע את חובותיהם. אם בעבר נאלץ אדם (או חברה) שנקלע לחובות לעבור הליך ארוך ומייגע של פשיטת רגל, להיות מוגבל כלכלית בצורה מוחלטת ולקבל יחס של נידוי, הרי שהיום ההתייחסות שונה בתכלית.

ב-2018 נחקק חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, שנועד להסדיר ולאגד את כל החוקים והפסיקות שנוגעים לחובות תחת חוק עדכני ומתקדם אחד. במסגרת הרפורמה נעשה גם שינוי תפישתי – היחס לחייבים הפך מתפישתם כעבריינים המתחמקים מתשלום חובותיהם שיש להענישם ולהוקיעם מהחברה, להתייחסות כאל אנשים רגילים שאירעה להם "תאונה כלכלית", כזו שהיתה יכולה לקרות לכל אחד. מכאן, אין להענישם אלא יש לעזור להם להשתקם, לטובתם ולטובת הציבור כולו.

החוק החדש הוליד הליכי שיקום כלכלי, שהם בשורה אמיתית לחייבים כמו גם לנושים. מדובר בהליך מוגבל בזמן (עד ארבע שנים) שנותן ודאות לכל הצדדים המעורבים וחוסך הליכים ארוכים ויקרים למדינה.

הסדר נושים: לקבל הפטר ללא צורך בהליך חדלות פירעון

רוב החייבים בטוחים שהפתרון היחידי או האולטימטיבי עבורם הוא לנהל הליכי חדלות פירעון על מנת לקבל הפטר מחובותיהם. אמנם מדובר ברפורמה חשובה, אך עדיין מדובר בהליך לא פשוט הכולל חקירה בפני נאמן שימונה על ידי בית המשפט, הגשת דו"חות חודשיים בדבר הכנסות והוצאות, המצאת מסמכים ושיתוף פעולה במשך כארבע שנים, כאשר החייב נתון להגבלות כלכליות, לביורוקרטיה סבוכה ולסטיגמה, גם אם פחותה.

הניסיון מראה שמעטים יודעים שהחוק החדש כולל בתוכו כלים נוספים להתמודדות עם חובות, ומעטים אף יותר יודעים לעשות בהם שימוש נכון ויעיל. אחד הכלים המשמעותיים ביותר הוא "גיבוש הסדר נושים", המאפשר, במידה שהוא מנוהל באופו מקצועי ונכון, לקבל הפטר מחובות בלי להיכנס להליכי חדלות פירעון, על כל המשתמע מכך, ללא הצורך לממש את הנכסים לטובת הנושים, ללא הגבלות כלכליות, ולא פחות חשוב – בלי הסטיגמה שדבקה במי שעובר הליכי חדלות פירעון.

הסדר נושים חוק חדלות פרעון | ג'יבילי משרד עו"ד בחיפה

מה זה הסדר נושים?

הסדר נושים הוא הסכם בין חייב לנושיו, שבו הם מחליטים יחד מה יהיה הסכום שישלם החייב ובאילו תנאים, ולאחר קיום ההסדר מקבל החייב הפטר מכל חובותיו. תיקון מעניין בחוק החדש ,בהשוואה לחוק הישן (פקודת פשיטת הרגל), הוא שכיום אין צורך להציע סכום מינימלי השווה ל-30% מהחובות במסגרת הסדר הנושים. כלומר, בחוק החדש אפשר לגבש הסדר נושים בכל סכום שעליו יסכימו החייב ונושיו.

הליך מזורז ופחות פולשני לצד הפטר מהיר - היתרונות שבהסדר נושים

  • מעבר לחיסכון בזמן ובכסף ולשמירה על המוניטין, להסדר נושים מספר יתרונות בולטים:
  • עיכוב הליכים – תיקון 4 לחוק משנת 2020 קובע כי במהלך תקופת המו"מ לגיבוש הסדר נושים, תהיה לחייב הגנה מפני נקיטה בהליכי גבייה במשך עד ארבעה חודשים. כלומר, מרגע שהחל הליך גיבוש ההסדר, לא ניתן להתחיל ולהמשיך בהליכי גבייה, והחייב זוכה להגנה מפני עיקול חשבונות בנק ומשכורות, מימוש נכסים, כלי רכב וכדומה.
  • הליך ללא נאמן – מאחר שלא יינתן צו פתיחת הליכים נגד חייב שנוקט בהליך של הסדר נושים, לא מתמנה לחייב נאמן אלא בעל תפקיד שנקרא "מנהל הסדר", שתפקידו פיקוחי בלבד. בהתאם, סמכויותיו של מנהל ההסדר, לרבות סמכויות חקירת החייב, מצומצמות ומוגבלות ביחס לנאמן שמתמנה בהליך של חדלות פירעון. בנוסף, החייב אינו מחויב להגיש דיווחים חודשיים על מצבו הכלכלי והכנסותיו, וההליך אינו פולשני כפי שקורה בהליכי חדלות פירעון.
  • שמירה על פרטיות כלכלית – בהליך רגיל של חדלות פירעון נדרש החייב להמציא שורה ארוכה של מסמכים בדבר מצבו הכלכלי, הכנסותיו, מצבת הנכסים שלו וכו'. בהליך הסדר נושים דרישות אלו מצומצות לאור העובדה כי בסופו של יום, תנאי ההסדר הם פרי הסכמות הצדדים.
  • גמישות בהסדר וביטול הגבלות – לעומת הליכי חדלות פירעון, בהם יש הגבלות ברורות מה ניתן לעשות ומה לא, תנאי הסדר הנושים נכתבים בהתאם להסכמות הצדדים (החייב והנושים). כך למשל, ניתן להכניס להסכם כי החייב לא יהיה מוגבל, יוכל לקבל כרטיסי אשראי וצ'קים, יבוטל עיכוב היציאה מהארץ נגדו, ועוד.
  • ודאות – הסדר נושים מאפשר לחייב לדעת בוודאות מהו הסכום המדויק שעליו לשלם במסגרת ההליך, ובכך להימנע מהפתעות ומהתרחשויות בלתי צפויות. בנוסף, החייב אינו חשוף לתביעות ולטענות ביחס לפעולות היסטוריות שביצע במצבת נכסיו ובדיקה לגבי עסקיו, בעבר ובהווה. גם הנושים מקבלים ודאות בכך שהם יודעים מהו הסכום שיקבלו במסגרת הסדר הנושים.

כמה שווה החופש שלך? הסדר נושים -מאיזה סכום?

הליך הסדר נושים אפשרי עבור חובות של יותר מ-150 אלף שקל והוא נעשה באישור בית המשפט. חשוב לדעת שעבור חובות קטנים יותר ישנו הליך מקביל שניתן לבצע מול רשם ההוצאה לפועל. גם בהליך זה, כאשר מבוצע נכון מבחינה משפטית, ניתן לקבל הפטר וביטול עיקולים והגבלות ללא צורך בניהול הליך חדלות פירעון.

נסיוננו מראה שכאשר הדבר אפשרי, כדאי לנסות ולנקוט בגישה של הסדר נושים, אשר יתרונותיו רבים בהשוואה לניהול הליך של חדלות פירעון. לערך הוודאות המובטחת וליכולת להימנע ממימוש נכסים ומהגבלות כלכליות, אין מחיר.

משרד עו"ד ג'בילי הוקם בשנת 2013 ומספק מכלול מקיף של שירותים ופתרונות משפטיים המותאמים אישית ללקוח. המשרד עוסק בין היתר בחדלות פירעון לחברות וליחידים, הסדרי חוב והוצאה לפועל, ייצוג בתיקי ליטיגציה מסחרית ונזיקית.

ליצירת קשר ולפרטים נוספים ניתן לפנות בטלפון

המידע המוצג בכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או הימנעות מהליכים. כל המסתמך על המידע המופיע בכתבה עושה זאת על אחריותו בלבד

דילוג לתוכן